Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
ÖZCAN ECZANESİ
Yeni Mah.Şehit Ersan Sok. No:8/B BURDUR
(0248) 2334127
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlüğü 2015 Yılı Çalışmalarına Başladı
      
  
      

Ülkemizde akılcı olmayan ilaç kullanımı ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyumunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, antibiyotiklere karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, istenmeyen etki görülme sıklığının artmasına ve tedavi maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır. Akılcı olmayan antibiyotik kullanımı sonucunda karşılaşılan en ciddi sorunlardan biri bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesi ve antibiyotiklerin o bakterilere karşı etkisiz hale gelmesidir. Son yıllarda yeni antibakteriyel etkili moleküllerin geliştirilememesi nedeniyle antibiyotiklerin akılcı kullanılması daha önemli hale gelmektedir. 
Antibiyotik direnci nedeniyle yakın gelecekte basit enfeksiyonlar ve küçük yaralanmalar bile ölümcül olabilecektir. Bu sebeple ilimizde farkındalık oluşturmak ve gerekli tedbirleri almak için Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlüğünce İl Sağlık Müdürlüğü konferans salonunda Burdur Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Şükrü ŞENER ve serbest eczane mesul müdürleriyle 21 Ocak Çarşamba günü bir araya gelinerek, antibiyotiklerin reçetesiz satışının yapılmaması ve vatandaşlarımızın öncelikle hekime muayene olup reçeteleriyle eczanelerden ilaç temin etmesi için yönlendirilmesi ve konuya gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunda görüş birliğine varılmıştır.

Toplantı Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörü Dr. Alper TEKER’in konuşmasıyla başlamış ve Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğünde görevli Ecz. Yeliz AKYOL’un sunumuyla devam etmiştir.

 

Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr