Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
ÖZCAN ECZANESİ
Yeni Mah.Şehit Ersan Sok. No:8/B BURDUR
(0248) 2334127
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
Eczacılar Günü
 
      

Eczacılık meslek örgütleri ve fakülteler tarafından her yıl 14 mayıs tarihinde “eczacılık günü” kutlamaları yapılmaktadır. Eczacılık bayramı olarakta anılan bugün Eczacıların toplanarak mesleki sorunlarını tartışabilecekleri, meslekteki ilerlemeleri ve gelecekte yapılması gerekenleri konuşabilecekleri bir günün olması fikrini ilk ortaya atan Ecz. Remzi Kocaer’dir. Remzi Kocaer 1949 yılında Farmakolog dergisinde çıkan “Türk Eczacılığının Günü” başlıklı yazısında bu düşüncesini dile getirmiştir. Türk Eczacıları Birliği Türkiye’de eczacılık eğitiminin yapıldığı ilk kuruluş olan Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane’nin II. Mahmud tarafından açıldığı ve ilk eczacılık dersinin verildiği gün olan 14 Mayıs 1839 tarihini Eczacılık Günü olarak kabul etmiş; ilk Eczacılık Günü kutlaması 14 Mayıs 1968 tarihinde İstanbul’da yapılmıştır.
Eczacılık, insanlığın hastalıklarla verdiği mücadelede, tedavi sürecinin en önemli aktörlerinden biri olarak varlığını ve işlevselliğini korumuş mesleklerden birisidir.      İnsanlarımıza, hekimler tarafından önerilen ilaçları temin eden ve en düzgün şartlarda korunmuş şekilde ulaştıran, onları doğru kullanım şekli ve olası riskler konusunda bilgilendiren ve şifa bulmalarına yardımcı olan Eczacılar, dün olduğu gibi bugün de sağlık sistemimizde ki vazgeçilmezliğini sürdürmektedir.
Türk Eczacılar Birliği 2009 yılından itibaren 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü'nü Eczacılık haftası olarak ve bir tema etrafında kutlamaya başlamıştır.
2014 yılı Aralık ayından beri sürdürülen Yeni Eczacılık Hizmet Modeli / Smart (Akılcı) Eczane projesi Smart Eczane Programı’nın pilot uygulaması son derece pozitif sonuçlarla tamamlanmış olup,Eczaneye başvuran Astım/Koah hastalarının Astım Kontrol Test Puanı’nda  % 76 iyileşme görülmüş,Havanın hava yollarından akciğerlerimize ne kadar iyi ulaştığının göstergesi olan PİK Akış Değerleri % 40 iyileşmiş, Salbumatol kullanımında % 30 azalma olmuştur.
Yine bakanlığımızın programlarında yer alan ve halk sağlığı açısından çok önemsediğimiz “akılcı ilaç kullanımı” bilinçlendirme çalışmalarında en önemli paydaşımız eczacılarımızdır.
14 Mayıs'ı eczacılığın anlam ve öneminin hatırlanmasına, mesleğe ömür, emek ve gönül vermiş, çok değerli hizmet ve gayretleriyle seviye ve değer kazandırmış, katkı sağlamış eczacılarımızın anılmasına bir vesile saymaktayız.
Bu duygu ve düşüncelerle, vatandaşımızın sağlık sorunlarına büyük bir duyarlılıkla yardımcı olmak için canla başla çalışan eczacılarımızın 'Eczacılık Günü'nü kutluyor şükranlarımı sunuyorum.

Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr