Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
YENİ DEVA ECZANESİ
Burç Mah. İstasyon Cad. No:25/A
(0248) 2334111
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
03-09 Kasım Organ Bağışı Haftası
 
      

Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası olarak kutlanmaktadır. Organ bağışı, kişinin yaşarken, özgür iradesi ile tıbben ölümünden sonra doku ve organlarını kronik organ yetmezliği hastalarına nakledilmesi için bağışlamasıdır. Organ nakline gerek duyan hastaların sayısının giderek arttığı ülkemizde organ bağışı her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Organ nakli, günümüzde birçok kronik organ yetmezliği hastalarında uygulanan rutin, geçerli ve ileri bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir.
   Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi, Türkiye’nin de önemli sağlık sorunlarının başında geliyor. Ülkemizde her geçen gün, organ ve doku nakli bekleyen hasta sayısı artıyor. Özellikle kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar uygun organ bulunamaması nedeniyle hayatlarını kaybediyor.
   Organ Bağışının önemini vurgulayarak Türkiye'de bir ilk olarak başlattığımız 'Hayat Bağışlayan Yuvalar' projesi ile evlere kadar gidilerek programlar yapılmıştır. Ramazan ayında teravih namazından sonra büyük camilerimizde programlar yapılmıştır. Burdur Devlet Hastanesi ve Bucak Devlet Hastanesi bünyesinde kemik iliği bağış birimleri açılmıştır. Toplumsal farkındalığı arttırmak amacıyla Burdur Belediyesi ile 'Sağlıklı Adımlar', Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile 'Sağlıklı Levhalar', başta fırınlar olmak üzere hayırsever kurumlarla 'Akıllı Poşet' çalışmaları yapılmış ve bu çalışmalarda organ bağışı teması da işlenmiştir. Ayrıca Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörlüğü ile işbirliği içerisinde tüm Fakültelerde seminer ve tanıtım çalışmalarının yıl içerisinde yapılmasına karar verilmiştir. Tüm bu çalışmalar kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre geçen yıl Burdur nüfusuna göre organ bağışı sayısı açısından Türkiye birincisi olmuştur. Bu çerçevede Hayırsever Burdurlulara ve emeği geçen sağlık personeline teşekkür ediyor tüm vatandaşlarımızı organ bağışı konusunda bilgi almak ve organ bağışında bulunmak üzere sağlık kuruluşlarımıza bekliyoruz.

                                                                                                                                               Uzm. Dr. Sırrı ŞENBAYRAM
                                                                                                                                                         İl Sağlık Müdürü               
 

Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr