Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
ÖZCAN ECZANESİ
Yeni Mah.Şehit Ersan Sok. No:8/B BURDUR
(0248) 2334127
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
Sağlık Müdürlüğü Yeni Yıla Yeni Çalışmalarla girdi
     
      

Burdur İl Sağlık Müdürlüğü, diyabet hastalarında oluşabilecek böbrek hastalıklarını önlemek amacıyla "Diyabetim Dengede Böbreğim Güvende" projesi başlattı.

Burdur İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Musa Murat Erk, gazetecilere yaptığı açıklamada, “2013 yılı içerisinde ilimiz genelinde Sağlık Müdürlüğümüz tarafından 3500 vatandaşımızın kan şekeri ölçümleri yapılmış olup 250 civarında diyabet tanısı konmamış vatandaşımız tespit edilmiştir. Bu durum üzerine müdürlüğümüz bünyesinde Diyabet Okulu kurulmuştur. Süreç içerisinde 300 vatandaşımız okulumuzda mezun olmuştur. Ancak Diyabet hastalarımızın daha kaliteli bir yaşam sürmesi amacıyla “ Diyabetim Dengede Böbreğim Güvende ” projesi hayata geçirilmiştir” Dedi.

Açıklamasına devam eden sayın ERK “Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; Diyabet hastalığında kan şekerinin kontrol altına alınamaması böbrekleri etkilemekte ve çeşitli böbrek rahatsızlıklarının oluşmasına neden olabilmektedir. Diyabete bağlı olarak gelişen böbrek hastalığı diyabetik nefropati olarak adlandırılmakta, tip 1 diyabetli hastaların % 35’inde, tip 2 diyabetlilerin ise % 5-15’inde diyabetik nefropati gelişerek, böbrek fonksiyonlarında azalmaya sebep olmaktadır. Bu nedenle, diyabet hastalarında erken teşhis ve tedavi böbrek hastalığının önlenmesinde son derece önemlidir. Müdürlüğümüzce diyabet hastalarında oluşabilecek böbrek hastalıklarının önüne geçmek amacıyla hayata geçirilmesi planlanan “Diyabetim Dengede Böbreğim Güvende” Projesi kapsamında; İlimiz ve ilimize bağlı ilçelerde Sağlık Müdürlüğümüz ve Burdur Devlet Hastanesi Hekimlerinden Nefroloji Uzmanı Dr. Mustafa EREN tarafından diyabet hastalarında gelişebilecek böbrek hastalıkları konusunda bilinçlendirme çalışmaları düzenlenecek ve bu hastalarımız Aile Hekimlerimiz tarafından özel hasta statüsünde kabul edilecektir. Projemizin il aşaması Ağlasun ilçemize bağlı Yazırköy,Yeşilbaşköy, Dereköy, Mamak köylerimizde bulunan ve diyabet hastası olan vatandaşımıza yönelik olarak Sağlık müdürlüğü tarafından Ağlasun İlçe Devlet Hastanesinde hayata geçirildi. Projenin akabinde çalışmalarımız diğer ilçe ve köylerimizde devam edecektir.” Dedi.
Burdur Devlet Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Mustafa Eren ise diyabetin bütün vücudu tehdit eden bir hastalık olduğunu bildirdi. Hastalığın en çok böbrekler, kalp, beyin ve gözleri olumsuz etkilediğini anlatan Eren, halkın bu konuda bilgilenmesi gerektiğini vurguladı.

Hastalığın kontrol altına alınması durumunda vücuda zarar verme ihtimalinin azalacağını anlatan Eren, şunları kaydetti: "Bu konuya dikkat çekmek için böyle bir proje başlattık. Doktorun görevi en başta hastanın eğitimi olmalı. Çünkü tek başına ilaç yazmak hem hastaya yeterli tedaviyi sağlamaz, hem de hasta üzerine düşen görevleri bilmez. Bu görevleri yapmazsa da sonuca ulaşamayız. O yüzden biz biraz daha ilaç olmadan hastanın bazı pratik konulardaki bilgilerini artırmayı hedefliyoruz. Bundan da genelde iyi sonuçlar alıyoruz. Çünkü hastalarımız bilgiye ulaşınca daha mutlu oluyor."dedi.

Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr