Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
UÇAN ECZANESİ
Yeni Mah. Şehit Ersan Cad. No:7/C BURDUR
(0248) 2335900
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
GEÇ KALMAKTAN KORKUN LENFOMADAN KORKMAYIN!
 
      

Lenfoma, lenf bezi dokusundan ve lenfositlerden kaynaklanan bir kanser tipidir.  Hastalık,  çoğu zaman boyun bölgesinde, koltuk altında veya kasıklarda oluşan ağrısız bezeler, gece terlemesi, sebebi bilinmeyen ve düşmeyen ateş gibi belirtilerle ortaya çıkabilir.

Tanının erken konulması ve gerekli tedavisinin uygulanması sonucunda yüksek oranda iyileşme sağlanabilmektedir. Çok çeşitli alt tiplerden olan ve farklı davranış özellikleri gösterebilen bir hastalık grubu olan lenfoma, hem çocuklarda hem de erişkinlerde görülebilir.
Lenfomaya yol açan bazı risk faktörleri arasında; bağışıklık sistemini zayıflatan durumlar, bazı kimyasal maddelere (tarım ilaçları, boyalar, böcek öldürücü ilaçlar) maruz kalmak ve virüsler sayılabilir. Lenfoma tedavisi, hastalığın tipine, evresine (vücuttaki yaygınlık durumuna), hastanın yaşına ve eşlik eden sağlık sorunlarına bağlı olarak değişkenlik gösterir.  Tedavide, ilaçlar (kemoterapi), ışınlama (radyoterapi) veya ikisi birlikte kullanılabilir.,

Lenfoma erken teşhis ile tedavisi yüksek oranda mümkün bir hastalık olduğu halde geç kalınırsa kısa süre içinde ölümcül hale gelebilir. Bu nedenle kanser ile mücadelede ilk adım toplumu kansere karşı bilinçlendirmek ve farkındalığı arttırmaktır. Hayatımıza giren kanserojen maddelerin azaltılması ve kanser bulgularının bilinmesiyle erken tedavinin başlatılması büyük önem arz etmektedir.

Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr