Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
YENİ DEVA ECZANESİ
Burç Mah. İstasyon Cad. No:25/A
(0248) 2334111
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
1- 7 Aralık 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası
 
      

       Ülkemiz başta depremler olmak üzere sel, toprak kayması, çığ düşmesi gibi doğal afetlere sıkça maruz kalmaktadır. Doğal afetlerin yanı sıra endüstriyel kazalar ve kitlesel olaylar ile acil hastalık ve yaralanma hallerinde hızlı ve etkin müdahale hedeflenmektedir.
      Sağlık hizmetlerinin sunumunda ayrı bir öneme sahip olan acil sağlık hizmetlerinin farklı ulaşım araçları, teknolojik alt yapısı, acil sağlık istasyonları ve profesyonel sağlık ekibi ile her geçen gün gelişme kaydetmektedir. Sağlık hizmetleri, afetlerde sağlık hizmetleri ile yapılanmasını güçlendirmiş ve her ilde oluşturulan Ulusal Medikal Kurtarma ekipleri (UMKE) ile olası afetlerde ve acil kurtarma durumlarında faaliyette bulunmaktadır.
      Bu gelişmeler çerçevesinde acil sağlık hizmetlerinin tanıtımı ve halkımızın farkındalığını artırabilmek amacı ile 1-7 Aralık tarihleri 112 Acil Sağlık Hizmetleri haftası olarak kutlanmaktadır.112 Acil Sağlık Hizmetleri; Vatandaşımızın herhangi bir acil hastalık veya yaralanma halinde, 7 gün 24 saat 112 telefon numarasını çevirmesiyle başlar. İlimizde bulunan komuta kontrol merkezine ulaşan çağrılar, aciliyetine karar verilerek değerlendirilir. Olay yerine en yakın istasyondan içerisinde doktor veya paramedik acil tıp teknisyeni bulunan tam donanımlı ambulans görevlendirilerek olay mahalline ulaşması ve hasta ya da yaralıya olay yerinde gerekli tıbbi müdahaleyi yaparak ihtiyaç varsa tedavi göreceği hastaneye nakledilmesi şeklinde müdahale edilmektedir. Acil durumlarda ve afetlerde olay yerine hızlı ulaşım, yaygınlık, dağılım ve organizasyon, bütün bunları yaparken aksamayan bir koordinasyon şarttır. İllerde bu koordinasyonu sağlayan İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki İl Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı komuta kontrol merkezleridir.
      112 Acil Çağrı Hattı hayati tehlike oluşturan durum ortaya çıktığında aranması gereken önemli bir hattır. Hayati tehlike durumu olmayanlar tarafından meşgul edilmesi nedeniyle gerçek acil sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve yaralılara ulaşmada geç kalınmaktadır. Diğer yandan ambulansın vakaya ulaşmasında önemli sıkıntılar yaşanmaktadır. Yollarda ambulanslar ve diğer geçiş öncelikli araçların kullanımı için güvenlik şeridi olmaması, diğer sürücülerin ambulansa yol vermemesi/verememesi, bazı saatlerde yaşanan trafik yoğunluğu, ara sokakların ambulans geçişine uygun olmaması gibi nedenler,  vakalara ulaşımı zorlaştırmaktadır.
      Sağlık Bakanlığımız tarafından sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında acil sağlık hizmetlerinin sunumunda 112 Acil Çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi konularında toplumsal farkındalığın arttırılması amacı ile  ‘YAŞAMA YOL VER’ kampanyası yürütülmektedir.
      Bu hafta vesilesi ile halkımıza daha kaliteli, zamanında ve hızlı bir şekilde acil sağlık hizmetlerini sunabilmek için 112’yi gereksiz yere meşgul etmemeleri ve trafikte ambulanslara, yani yaşama yol vermeleri hususunda vatandaşlarımız ve sürücülerimizin dikkatleri çekilmek istenmektedir.

Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr