Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
UÇAN ECZANESİ
Yeni Mah. Şehit Ersan Cad. No:7/C BURDUR
(0248) 2335900
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
Bir Ses Ver Başlıyor, Sağlık Müzikle Buluşuyor
      
  
       Bir Ses Ver Projemizin Basın Lansmanı ve Protokol İmza Töreni Yapıldı.
Yapılan pek çok çalışma, müziğin ağrı ve ruhsal gerginlik üzerinde olumlu etkiler yaptığını, hasta veya sağlıklı bireylerin yaşam kalitesini yükselttiğini göstermiştir. Müzik, kalp hızı, kan basıncı, vücut ısısı ve solunum hızı kontrol mekanizmalarına katkıda bulunan, hastanın dikkatini başka yöne çekerek hastalığın olumsuzlukları üzerinde yoğunlaşmasını önleyen, kemoterapiye bağlı yan etkileri azaltan, özellikle terminal dönemdeki hastaların yaşam kalitesini yükselten önemli bir araçtır.
Her türlü müziğin insan davranışlarında değişiklik yaratması müziğin insan üzerindeki psikolojik etkisini göstermektedir. Müzik egoyu kuvvetlendiren, başta psikolojik olmak üzere patolojik bulguları azaltan tedavi modeli olarak kullanılmıştır ve tarihi tıp kadar eskiye dayanmaktadır. Müziğin tedavi süreçlerine olumlu etkisi,  alternatif tıbbın modern tıpla iç içe uygulandığında tedavi başarısının arttığı sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Bu kapsamda projemizde; sosyal hayata katılımı kısıtlı olan yatağa bağımlı yada kronik hastaların, kendilerinin yada yakınlarından gönüllü olanlar arasında bir program dahilinde hastanın evinde bir sağlık çalışanı ve enstrüman çalan bir akademisyen eşliğinde müzik terapi uygulayarak, hastayı rahatlatmak, yaşam kalitesini arttırmak, hastalığı sürecinde yalnız olmadığını hissettirmek amacıyla “Bir Ses Ver Projesi” İl Sağlık Müdürlüğü ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından hayata geçirilmiştir. Projenin hedef kitlesi ve uygulama alanı benzer projelerden en önemli farkıdır. Müzikle terapinin hastalar üzerinde beklenen olumlu etkilerinin yanı sıra, terapinin sonuçlarıyla ilgili değerlendirme yapılacak, değerlendirme sonuçları ve edinilen tecrübe sağlık çalışanları ile paylaşılarak ilaç tedavilerinin yanında uygulanan ilaçsız tedavilerin etkinliği konusunda bilgi paylaşımına gidilecektir.
Projenin hayata geçmesinde önemli katkıları olan Mehmet Akif ERSOY Üniversitesi Müzik Bölümü öğretim görevlilerine, öğrencilerine ve değerli sağlık çalışanlarına teşekkür ederiz.
Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr