Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
YENİ DEVA ECZANESİ
Burç Mah. İstasyon Cad. No:25/A
(0248) 2334111
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
SICAK HAVALARA DİKKAT
 
      

                  Aşırı sıcaklar önlem alınmazsa çeşitli sağlık problemlerini birlikte getirmektedir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Bu durumdan özellikle dört yaşından küçük çocuklar, yalnız yaşayanlar, engelliler, bakıma ihtiyacı olanlar, gebeler, 65 yaş ve üzeri yaşlılar, aşırı kilolular, açık alanda çalışanlar, kronik hastalığı olanlar (şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları), sürekli ilaç (özellikle tansiyon düşürücü, idrar sökücü, depresyon ve uyku ilaçları) kullananların daha fazla etkilenebileceği bilinmektedir. Bu nedenle,
- Günün en sıcak saatlerinde (10.00-16.00), zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmamalı, mecburi olarak dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif bol, sıkı dokunmuş, teri kolay emen pamuk türünden kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli, geniş kenarlı ve hava delikli şapkalar giyinilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır.
- Aşırı hareketlilikten kaçınılmalı, sıvı gıdalar almaya dikkat edilmeli, yoğun fizik aktivite spor yapmak için sabah veya akşam vakitleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar günde en az 2 defa güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmeli, bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir.
- Bebek, çocuk, engeliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır. Araçların iç ısıları klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre sonra yükselmektedir. Araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır.
- Kapalı alanlar iyi havalanmalıdır. Güneş gören pencereler perde vb. güneşliklerle gölgelenmelidir. Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı; bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir.
- Yüksek rakımlı alanlarda oksijen basıncının düşük olmasından ötürü astım, kronik bronşit ve kalp yetmezliği bulunan hastalarda sorunlar yaşayabileceğinden, bu tür hastalıkları bulunanların hekimlerine danışarak yaylalara çıkmaları daha uygun olacaktır.
   Tüm halkımızın, aşırı sıcaklara karşı gerekli önlemleri alarak, sağlıklı ve mutlu bir yaşam geçirmelerini dileriz.

Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr