Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
UÇAN ECZANESİ
Yeni Mah. Şehit Ersan Cad. No:7/C BURDUR
(0248) 2335900
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
Dünya Diyabet Günü
 
      

1921 yılında insülini bularak diyabet hastası milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan Fredrick Banting' in doğum yıl dönümü anısına, her yıl 14 Kasım'da Dünya Diyabet Günü düzenlenerek, çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. 1991 yılından beri düzenlenen, Dünya Diyabet Günü'ne dünyanın 125 ülkesinden, Uluslararası Diyabet Fedarasyonu üyesi 150'yi aşkın kuruluş katılmaktadır. Diyabetin sebepleri, belirtileri, tedavisi ve neden olabileceği organ tahribatları açısından halkı aydınlatmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ülkemizde diyabet ve diyabete bağlı gelişen sağlık problemleri önemli bir yer tutmaktadır. Her yıl 14 Kasım’da kutlanmakta olan Dünya Diyabet Günü, diyabet dünyasının en önde gelen farkındalık kampanyasıdır. Diyabet hastalarının sayısı hem dünyada hem de ülkemizde her yıl hızla artmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarla ülkemizde 6,5 milyon diyabetli olduğu ve 3,2 milyon kişinin ise diyabetli olduğunun farkında olmadığı tespit edilmiştir.

Sayısal veriler ışığında diyabet konusunda halkımız arasında farkındalığı artırmak ve sağlıklı yaşam bilincini geliştirmek amacıyla "Siz Gelemiyorsanız Biz Gelelim" sloganıyla hayata geçirdiğimiz "Sağlığınızı Düşünün Şekerinizi Ölçtürün" projesi kapsamında, alanında uzman sağlık personeli ve düzenli olarak kalibre edilen cihazlarla ilimiz merkezi ve tüm ilçelerimizde toplam 2034 vatandaşımızın kan şekeri ölçümü gerçekleştirilmiş, 21 köyümüzde de toplam 1026 vatandaşımızın kan şekeri ölçümü gerçekleştirilerek toplamda 3060 vatandaşımıza ulaşılmıştır. Yüksek risk tespit edilen vatandaşlarımız sağlık kuruluşlarına yönlendirilmişlerdir. Çalışmalarını sınır ve mekan tanımadan geniş bir yelpazede sürdüren Müdürlüğümüz; söz konusu projeyi köylerimizde aralıksız sürdürmektedir.

Müdürlüğümüzün 2013 yılında hayata geçirdiği “Diyabet Okulu” ndan 20’şer kişilik gruplar halinde 2’şer aylık eğitimler sonunda toplam 120 kişi mezun olmuştur. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği Diyabet Okulu alanında uzman eğitimcilerle halen eğitimlerine devam etmektedir.

Daha sağlıklı ve yaşam kalitesi yüksek bir toplum için,  diyabet hastalığının erken tanı ve tedavisinin sağlanması, risk faktörleri açısından halkın bilinçlendirilmesi son derece önemlidir. Bu anlamlı günde tüm diyabet hastalarımıza ve vatandaşlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum.

 Saygılarımla arz ederim.

                                                                                                                           Uz. Dr. Sırrı ŞENBAYRAM

                                                                                                                                   İl Sağlık Müdürü 

Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr