Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
UÇAN ECZANESİ
Yeni Mah. Şehit Ersan Cad. No:7/C BURDUR
(0248) 2335900
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
Ağız ve Diş Sağlığı Haftası
 
      

Bütün yaş gruplarının yaşam kalitesini etkileyen, ancak yaşamı doğrudan tehdit etmediğinden genellikle önemsenmeyen diş ve dişeti hastalıkları ülkemizde en sık rastlanan sağlık sorunlarından biri olmaya devam etmektedir. Yapılan araştırmalar ülkemizde her 100 kişiden 85’inin ağız diş sağlığıyla ilgili problem yaşadığını göstermektedir. Ağız ve diş sağlığı sorunlarında çiğneme yeterince yapılamaz ve beslenme olumsuz yönde etkilenir. Bu sorunlar düzgün konuşmayı zorlaştırır ve estetik sorunlara yol açabilir. Ağız diş sağlığının bozulması aşağıda belirtilen sağlık sorunlarının oluşma riskini de arttırmaktadır:
Kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları,

 

Diyabet,

Pnömoni,

Kronik solunum yolu hastalıkları,

Mide-bağırsak hastalıkları,

Ortopedik hastalıklar,

Psikosomatik hastalıklar,

Gebelerde düşük doğum ağırlığı ve erken doğumdur.
Ağız ve diş sağlığını korumak için neler yapılmalıdır?
1. Etkin ağız bakımı
2. Sağlıklı beslenmenin düzenlenmesi,
3. Düzenli diş hekimi kontrolleri,
4. Koruyucu uygulamalar

Diş hastalıkları ve diş sağlığının korunması açısından erken tanı çok önemlidir. Bu nedenle yılda en az iki kez diş hekimine muayene olunması önerilir. Diş çürümelerinin önlenmesinde sularda yeterli flor olması, düzenli olarak dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanılması, aşırı tatlı ve şekerli yiyeceklerden olabildiğince kaçınma bunlar yendiğinde ise mutlaka dişlerin fırçalanması, diş hekimi kontrollerine gidilmesi temel uygulamalardır. Diş eti hastalıklarının önlenmesinde de diş fırçalama ve düzenli diş hekimi kontrolleri önemlidir. Dişlerde gelişim bozuklukları varsa erken dönemde özel diş hekimliği dallarında uzmanlaşmış birimlere başvurularak gerekli tedavi sağlanmalıdır.
Aşırı asitli ve şekerli yiyecekler mikroorganizmaların etkisini artırır. Dişler sert cisimlerle karıştırılmamalı, fındık, ceviz vb. kabuklu yiyecekler dişlerle kırılmamalıdır. Bunlar diş minesinin çatlamasına ve bakterilerin etkisinin artmasına neden olmakla birlikte diş minesinin koruyucu etkisi ortadan kaldırır.
1) Etkin ağız bakımı nasıl olmalıdır?
a-) Dişlerin fırçalanması:
• Dişler günde 2 kez, 2-3 dakika süresince etkin bir şekilde fırçalanmalı,
• Diş fırçasının başı yumuşak kıllı olmalı, kıllar yıprandığında yenilenmeli,
• Diş fırçası fırçalama öncesinde ıslatılmamalı,
• Diş macunu fırça başının boyu değil, eni uzunluğunda (nohut kadar) olmalı,
• Dişlerin tüm yüzeyleri fırçalanmalı, dişetine masaj yapılarak kan dolaşımı sağlanmalı,
• Dişlerin dudak ve yanağa bakan yüzeyleri, dile bakan yüzeyleri dişetinden dişe doğru dairesel hareketlerle, çiğneyici yüzeyleri ise ileri geri hareketlerle fırçalanmalıdır.
b-) Dilin fırçalanması: Dişlerin fırçalanması bitince dil sırtı da dil ucuna doğru basınç uygulamadan 3-4 kez süpürür gibi fırçalanmalıdır.
c-) Diş ipi kullanımı: Diş ipi günde bir kez tercihen yatmadan önce kullanılmalı, dişlerin birbirine bakan yan yüzeylerinin temizlenmesi sağlanmalıdır.
d-) Ağızda protez varsa: Protez köprü tarzında ise köprü gövdesinin dişetine komşu yüzeyi özel diş ipi ile temizlenmeli, hareketli protezde ise, ağız içi ve protezler temizlenmeli, protezler akşamları suda bekletilerek damaklar dinlendirilmelidir.

Türkiye’nin diş fırçası ile birlikte, diş macunu tüketiminin de gelişmiş ülkelerin çok gerisinde bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda Türkiye’de diş macunu kullanımı kişi başına yıllık sadece 125 gram olduğu, yani bir yıl boyunca, sadece küçük bir diş macunu tüpü kadar diş macunu kullanılmaktadır.
“Ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemler, yaşamsal birçok hastalığa yol açma riski yanında, kişinin toplumdaki sosyal hayatını da olumsuz etkiler. Özgüven ve performans kaybına yol açarak, psikolojik problemlere neden olur, iş ve özel hayatında başarısızlık kaynağı haline gelir
Ağız ve diş sağlığını koruyarak, kanserden kalp sağlığına kadar, yaşamsal birçok sağlık riskine karşı önlem almanın, en önemli ve en kolay yolu olduğunu hatırlatıyor; “Türkiye’de, 2 kez 2’şer dakika dişleri fırçalamak gerektiği konusunda, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, birçok kurum ve kuruluş halkı bilinçlendirmek üzere kampanyalar gerçekleştiriyor.

Neredeyse her çocukta en az bir diş çürüğü problemi yaşanmasının, Türkiye’de ağız ve diş sağlığının geleceği ile ilgili olarak da kaygı yaratıcıdır. İlk diş, diş hekimi ile ilk tanışma ve ilk diş muayenesini gerektirir. Doğru olan, en az 6 ayda bir kontrol için diş hekimine gitmektir. Batı ülkelerinde diş hekimine gitme sıklığı kişi başına yılda 5, ülkemizde yüzde 0,9, yani yılda 1 kez bile değildir. Ülkemizde ağız diş sağlığına verilen önem düşündürücüdür. Bu nedenle 21-27 Kasım 2016 Ağız ve Diş Sağlığı Haftası nedeniyle, herkesin kendisi, ailesi ve çocukları ile ilgili durup düşünmesi ve diş sağlığı ile ilgili gerekli önemi vermesi gerekmektedir.

Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr