Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
YENİ DEVA ECZANESİ
Burç Mah. İstasyon Cad. No:25/A
(0248) 2334111
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
Burdur İl Sağlık Müdürlüğü bir ilke daha imza attı
   
      

Belli yaşlardan itibaren birçok insanın düzenli olarak ilaç kullanıyor olması artık çok sık karşılaştığımız bir durumdur. Özellikle yüksek tansiyon, kalp, astım, alzheimer ve şeker hastalığı gibi çok önemli nedenlerle ilaçların düzenli kullanımı söz konusu olmaktadır. İlaçların kullanım zamanları ve dozları çok detaylı araştırmalar sonucu en başarılı ve etkili tedaviyi sağlayacak şekilde belirlenmiştir. Bu düzen bozulmaya başladıkça ilaçlardan beklenilen sonuçlar da bozulmaya başlar. Günde bir kez alınması gereken ilaçların dahi her gün aynı saatte alınması, bu ilaçlardan maksimum faydayı elde edebilmek için önem arz eder. İlaç kullanımında ilacın saatinde alınması, ilacın kendisi kadar önemlidir. Tedavide zamanlamanın bu denli önemli olması, zamanlamayı organize edecek projeler geliştirmemizi gerekli kılmaktadır.

Bu kapsamda hayata geçirilen ‘Akılcı İlaç Asistanı Projesi’ hakkında gazetecilere bilgi veren Burdur İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Sırrı Şenbayram, “kronik hastalarımız bir çok ilaç kullanıyorlar. Ancak İlaçlarını zamanında almadıkları için tedavileri istenen sonucu vermeyebiliyor. Daha sonra tekrar, tekrar farklı ilaç almaları gerekebiliyor. Bu hem İlaç israfına ve hem de tedavinin etkili olmamasına yol açıyor. Belli bir yaşın üzerindeki hastalarımıza belli saatlerde ilaç kullanmalarını hatırlatan bir proje hazırladık. Telekom altyapısını kullanarak kişilerin bize beyanına göre, hekimlerce de teyit edildikten sonra günün belli saatlerinde ilaçlarını almalarını hatırlatıyoruz. Projeyle hastaların ilaçlarını zamanında kullanmalarını hedefledik. Pilot bir grupla çalışma başlattık. İlk etapta 100 kişiye uzun vadede ise bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Sisteme dahil olmak isteyen vatandaşlarımız 0248 233 33 59 numaraları telefondan bizlere ulaşabilirler.” Dedi.

Tepe Mahallesi’nde ikamet eden ve Projeye kaydolan diyabet hastası 60 yaşındaki Emsal Akbıyık ise kullandığı ilaçların saatlerini bazen şaşırdığını ya da unuttuğunu, Uygulama sayesinde ilaç kullanmayı unutmayacağını, düzenli olarak gelen sesli mesajlardan çok memnun olduğunu söyledi.

62 yaşındaki Fatma Kara da yaşı nedeniyle ilaç saatlerini unuttuğunu bu proje ile bundan kurtulduğunu belirtti.

Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr