Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
UÇAN ECZANESİ
Yeni Mah. Şehit Ersan Cad. No:7/C BURDUR
(0248) 2335900
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
Dolu Dolu 14 Kasım Dünya Diyabet Günü
      
      
      

1921 yılında insülini bularak diabet hastası milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan Fredrick Bantig'in doğum yıl dönümü anısına, her yıl 14 Kasım'da Dünya Diyabet Günü düzenlenerek, çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. 1991 yılından beri düzenlenen, Dünya Diyabet Günü'ne dünyanın 125 ülkesinden, Uluslararası Diyabet Fedarasyonu üyesi 150'yi aşkın kuruluş katılmaktadır. Diyabetin sebepleri, belirtileri, tedavisi ve neden olabileceği organ tahribatları açısından halkı aydınlatmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ülkemizde diyabet ve diyabete bağlı gelişen sağlık problemleri önemli bir yer tutmaktadır. Her yıl 14 Kasım’da kutlanmakta olan Dünya Diyabet Günü, diyabet dünyasının en önde gelen farkındalık kampanyasıdır. Diyabet hastalarının sayısı hem dünyada hem de ülkemizde her yıl hızla artmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarla ülkemizde 6,5 milyon diyabetli olduğu ve 3,2 milyon kişinin ise diyabetli olduğunun farkında olmadığı tespit edilmiştir.


   Günümüzün getirdiği yoğun iş temposuna bağlı olarak stres, dengesiz beslenme ve diğer faktörlere bağlı olarak şeker hastalığı dünyada ve ülkemizde hızla artmaktadır. Bu bağlamda İl Sağlık Müdürlüğü sağlık akademi projesi kapsamında diyabet konferansları, 2013 yılında ilimiz merkez ve tüm ilçelerinde yapılan ve 3000 civarında vatandaşımıza ulaşan, 2014 yılında ise köylerimizde diyabet konusunda farkındalığı arttırma hedefine uygun çalışmalar devam etmektedir. Son olarak 14 Kasım Dünya Diyabet gününde Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesinden Öğretim üyesi Doç. Dr. Banu KALE KÖROĞLU, Doç Dr. Özgür PİRGON, Dahiliye Uzmanı Dr. Bünyamin AYDIN ve Diyetisyen Semih AKBULUT’ u etkinlikler kapsamında ilimiz Bucak ilçesinde vatandaşlarımızla buluştu.


   Değerli akademisyenler tarafından Bucak Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen,  Bucak Belediye Başkanı Sayın Süleyman MUTLU, Bucak Kaymakamı Sayın Mehmet AKÇAY, kurum idarecileri ve halkın geniş katılımın gösterdiği konferansta Tib1 ve Tib2 diyabet nedir? Diyabetten kendimizi nasıl koruruz? İnsülin ve ilaçları nasıl kullanmalıyız? Diyabetli bir hastanın gününü nasıl geçirmesi? Yanlış beslenme alışkanlıklarımız neler olduğu ve nasıl beslenilmesi gerektiği gibi vb. konularda bilgiler verdiler. Program içerisinde “Bucak Diyabet Okulu” kapsamında eğitim alarak katılım belgesi almaya hak kazanan vatandaşlarımızın sertifikaları ile Diyabet okuluna katkılarından dolayı Uz.Dr. Tuncay EPÇELİDEN’e ve Uzm. Dr. Lütfi GÖKMEN’e, Psikolog Şule KASAP’a ve Diyetisyen Öner ÖZDEMİR’e anmalıkları verildi.

Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr