Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
ÖZCAN ECZANESİ
Yeni Mah.Şehit Ersan Sok. No:8/B BURDUR
(0248) 2334127
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
1 Aralık Dünya AİDS Günü
 
            İnsan Bağışıklık yetmezliği virünün (HIV) neden olduğu ve Kazanılmış Bağışıklık Yetmezliği Sendromu olarak bilinen AIDS Hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır.  HIV virüsü bağışıklık sistemine yavaş yavaş nüfuz ederek vücudun enfeksiyonlara karşı direncini yok ederek bireyi çeşitli enfeksiyonlara ve rahatsızlıklara karşı korunmasız hale getirir. HIV enfeksiyonunun son aşaması,  AIDS olarak adlandırılan hastalık tablosudur.
     İlk defa 1981 yılında ABD’de ve Haiti’den gelen göçmenlerde tanımlanan hastalığa “AİDS” “ Kazanılmış Bağışıklık Yetmezlik Sendromu Virüsü” adı verildi. 1984 yılında ise AİDS’e neden olan  HIV virüsü izole edildi. Dünyada HIV/AIDS ile yaşayan tahmini 34 milyon kişi bulunmakta olup, 2011 yılında dünyada 2,5 milyon yeni HIV enfeksiyonu oluşmuştur.
    HIV virüsünü taşıyan kişilere “HIV pozitif” denir ve bu kişiler HIV virüsü taşımalarına rağmen henüz hastalığın klinik bulgularını taşımazlar. Klinik bulguların ortaya çıkması ile artık kişi AIDS hastası olarak kabul edilir. Vücudunda HIV virüsü taşıyan kişide AIDS’e ait hastalık belirtileri görülmeyebilir. Hatta bu belirtisiz süre 15 yıl gibi uzun bir zaman olabilir ve kişi kendini iyi hissedebilir. Ancak mikrobu alan kişi, belirtisi olmasa bile başkalarına bulaştırabilir. HIV virüsü bir insandan diğerine belirli yollarla bulaşabilir.  Bulaşma, cinsel ilişki ve kan yolu ile olur. En yaygın bulaşma yolu cinsel ilişki ile olmaktadır. Tüm bulaşmaların %80-85’ i cinsel ilişki ile olmaktadır. HIV/AIDS mikrobu taşıyan kişiden kan, organ, doku vb. nakli ile, sterilize edilmemiş (mikroptan arındırılmamış) iğne, enjektör gibi aletlerin ortak kullanılması ile ayrıca jilet, tırnak makası gibi vücutta küçük çaplı kanamalara neden olabilen kişisel eşyaların ortak kullanımıyla bulaşabilmektedir. Dövme yapmakta ve kulak deldirmekte kullanılan kanamaya neden olacak aletlerin sterilize edilerek kullanılmasına özen gösterilmelidir. AIDS olan anneden, gebelikte, doğumda ya da doğumdan sonra emzirme yoluyla bebeğine bulaşabilir.
    HIV/AIDS enfeksiyonu; tükürük, gözyaşı, ter, aksırık, öksürük, idrar, dışkı, el sıkışma, deriye dokunma, okşama, kucaklama, yanaktan ve elden öpme, aynı yerde oturmak, aynı havayı solumak, giysilerin ortak kullanılması, yiyecek, içecekler, çatal, kaşık, bardak, tabak, telefon, tuvalet, duş, musluk, yüzme havuzu, sauna, deniz, hamam, telefon kulaklığı, kapı tokmağı, sivrisinek ve diğer böceklerin sokması ile BULAŞMAZ.
     AIDS/HIV enfeksiyonu henüz kesin tedavisi ve aşısı olmayan ancak korunulabilir bir hastalıktır. En önemli bulaş yolu cinsel ilişkiyle olduğundan bu yolla korunma önemlidir. Kondom ve doğru kondom kullanımı hastalığa karşı en güvenli ve basit korunma yoludur. 
    Korunma tedbiri amacı ile başka biriyle ortak enjektör kullanılmamalı. Kan verirken ya da alırken, dişçi koltuğunda ve kuaförde kullanacağınız aletlerin  sterilizasyonundan emin olunmalıdır. Evlenmeden önce yapılması gereken diğer testler ile birlikte HIV/AIDS testi mutlaka yaptırılmalıdır.
      HIV/AIDS hastalığı hakkında farkındalık oluşturmak, toplumun bilinçlenmesini sağlamak amacıyla 1 Aralık tarihi tüm dünyada “DÜNYA AIDS GÜNÜ” olarak ilan edilmiştir. AIDS’e karşı farkındalığın uluslararası sembolü kırmızı kurdeledir ve anlamı;
  1. AIDS’i biliyorum,
  2. AIDS’e karşı korunuyorum
AIDS belirtileri ve şüphesi görülen vatandaşlarımızın en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli tedaviye başlanması, kişinin kendi sağlığı kadar toplum sağlığını da ilgilendirdiğinden büyük önem taşımaktadır.
 

AIDS ‘e karşı önlemlerimiz alalım sonra pişman olmayalım.
 
 
 

 


 

 

 
 

Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr