Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
ÖZCAN ECZANESİ
Yeni Mah.Şehit Ersan Sok. No:8/B BURDUR
(0248) 2334127
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü
 
       Bilindiği gibi her yıl Dünya Sağlık Örgütü tarafından “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” olarak kutlanmaktadır. Tütün kullanımının yaygınlığı, tütün kullanımının diğer bağımlılıkların da önünü açması ve son yıllarda tütüne başlama yaşının giderek düşmesi nedeniyle özellikle çocuk ve gençleri hedef alan etkinliklere öncelik verilmektedir. Birçok kanser hastalığının ve akciğer hastalığının kökeninde yaygın tütün kullanımının bulunduğu çalışmalarla ispatlanmıştır.
Sigara içen her iki kişiden biri hayatını sigara nedeniyle kaybetmektedir. Akciğer kanserinin birinci nedeni sigaradır. Sigara içenlerde ki akciğer kanseri riski içmeyenlere göre 20 kat daha fazladır. Akciğer kanserinin yanı sıra gırtlak, böbrek, mesane, mide, bağırsak, ağız boşluğu ve yemek borusu kanserleri, lösemi, kronik bronşit, kronik solunum yetmezliği, kroner kalp rahatsızlığı, felç, düşük ve prematüre doğum, kısırlık gibi rahatsızlıklara da yol açmaktadır. Özellikle dünyada 1 milyar, Türkiye’de 21 milyon çocuğun pasif içici olduğu düşünülürse kapalı mekanda sigara içiminin yasaklanması gibi yasal önlemlerin sigara kullanımını büyük ölçüde azalttığı görülmüştür. Müdürlüğümüzce tütün ve mamüllerinden toplumun uzak durmasını teşvik edecek proje, etkinlik ve organizasyonlar hayata geçirilmektedir.
İl Sağlık Müdürlüğü olarak halkımızı Türkiye’nin havasını korumak için destek vermeye davet ediyor ve  sigarasız bir dünya diliyorum.
 
                                                                                                                      Uz. Dr. Sırrı ŞENBAYRAM
                                                                                                                             İl Sağlık Müdürü
Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr