Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
CANTÜRK ECZANESİ
Bahçelievler Mah. Atatürk Cad. No:38/E BURDUR
(0248) 2343500
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
20 Kasım Dünya KOAH Günü
 
       KOAH (Kronik, Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığı) nefes yollarında mikrobik olmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığıdır. Dünya Sağlık Örgütüne göre tüm dünyada KOAH önde gelen 4. ölüm nedeni olarak gösterilmektedir. Her yıl 3 milyondan fazla kişi bu hastalıktan hayatını kaybetmekte ve tüm dünyada 40 yaş üstü yetişkinlerin % 10’dan fazlası bu hastalığı taşımaktadır.
En belirgin özelliği ilerleyici nefes darlığı olan KOAH oldukça yaygın bir hastalıktır. KOAH’ın başlıca nedeni (hastaların %90’ında) sigaradır. Yalnızca sigara değil, pipo ve puro kullanımı da KOAH’a yol açmaktadır. Sigara içenlerin beşte birinde KOAH gelişmektedir. Sigara içen kişilerde içmeyenlere göre KOAH riski 30 kat daha fazladır. Sigaraya erken yaşta başlanması ve uzun süre çok miktarda içilmesi, KOAH’ın daha ağır seyretmesine neden olur. Sigara dışında bazı mesleki faktörler (madencilik, fırın/tahıl isçiligi, çiftçilik…) ve ısınma amaçlı tezek yakılması da KOAH’a zemin hazırlar. Sigara içme yaygınlığının ileri boyutlarda olması nedeniyle Türkiye’de daha ciddi boyutlardadır. KOAH’ ın erken dönemde teşhisi ile akciğer fonksiyonlarındaki daha ileri bozulmayı önlemek ve hastalığı durdurmak mümkündür. Hastalığın erken dönemde tanınması için, basit bir test olan Solunum Fonksiyon Testi (SFT) yeterli bilgiyi vermektedir.
KOAH’ın tedavisi vardır ve hastalık ne kadar erken teşhis edilirse, tedavi de o kadar etkilidir. KOAH’lı hastalar doktorlarının önerilerine uygun şekilde ilaçlarını kullanarak, egzersiz yaparak ve sürekli aktif kalarak (doktorunun önerilerine uygun aktiviteleri seçerek) kendilerine yardım edebilirler ve daha iyi hissedebilirler.
Uzun yıllar sigara içmiş ve bırakmış olsa bile nefes darlığı çekenler ayrıca ev içi ortamda uzun yıllar odun, kömür yakarak ısınmış olanlar, iş yaparken veya istirahatta nefes darlığı çekenler, kronik nefes darlığı hastalığına (KOAH) sahip olup olmadıklarını öğrenmek için hekime başvurmayı ihmal etmemelidirler. 
Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr