Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
ÖZCAN ECZANESİ
Yeni Mah.Şehit Ersan Sok. No:8/B BURDUR
(0248) 2334127
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
Glokom Haftası
 
      

GLOKOM NEDİR?
Göz tansiyonu adıyla bilinen Glokom, göz sinirini tutan yaygın bir göz hastalığıdır. Genel olarak göz içindeki sıvı basıncının  görmeyi sağlayan göz sinirine zarar verebilecek düzeyde olmasıyla ortaya çıkar. Tedavi edilmezse görme kaybına yol açabilir.
GÖRÜLME SIKLIĞI NEDİR?
Glokom tüm dünyada en sık kalıcı görme kaybı nedenidir ve 40 yaş üzerinde yaklaşık her 40 kişiden 1’inde görülür. Hastalık ortalama olarak 4 kişiden birinde tek gözde ve 10 kişiden birinde her iki gözde kalıcı körlüğe sebep olabilir. Dünyada 2010 yılında yaklaşık olarak 60 milyon ve 2020 yılında80 milyon kişide glokom beklenmektedir.
BELİRTİLERİ NELERDİR?
Glokom’un en önemli özelliği sinsi seyirli olması ve hiçbir belirti vermeden yavaş yavaş çevreden merkeze doğru görme kaybı yaratabilmesidir. Bazı hastalarda baş ağrısı, gözde kızarıklık, çevrede bazı bölgeleri görememe ve göz önünde renkli ışık haleleri görme gibi bazı belirtilerle erken dönemde fark edilebilmesine karşın çoğu hastada görme kaybı yaratıncaya kadar hastalığın varlığı anlaşılamaz.
TANISISNDA HANGİ YÖNTEMLER KULLANILIR?
Glokom teşhisi, göz içi basıncının ölçülmesi (göz tansiyonu), gözün drenaj açısının incelenmesi (gonyoskopi), göz dibi muayenesi ve görme alanı tetkiki yapılarak koyulur. Bunların yanında başka ileri tetkiklerde yapılmaktadır.
GLOKOM   TEDAVİSİ?
Glokom tedavisinde amaç göz içi basıncını düşürerek, göz sinirinin hasarını durdurmak ve görme kaybının ilerlemesini önlemektir. Tedavide medikal tedavi, çeşitli lazer tedavileri ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır. Glokomdan korunmak ve erken tanı için göz kontrollerini düzenli yaptırmak gerekir. Göz kontrolü yaptırmak için önerilen; herkesin 40 yaşına kadar en az 3 yılda bir, 40 yaşından sonra ise en az 2 yılda bir kontrolden geçmesidir. Ailesinde glokom bulunanlar ve riskli grupta yer alanlarınsa yılda bir kez düzenli olarak kontrolden geçmesi önerilir.
GLOKOM NEDENLERİ?
Genetik faktörler, yüksek miyopi ,çok yüksek hipermetropi, ileri yaş,uzun süre kortizonlu ilaç kullanılması,migren,şeker hastalığı, göz tansiyonunun yüksek olması, göz yaralanmaları,guatr hastalığı ,göz tümörleri, kronik  iritis ve üveyit gibi göz iltahapları

Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr