Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
ÖZCAN ECZANESİ
Yeni Mah.Şehit Ersan Sok. No:8/B BURDUR
(0248) 2334127
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
Bağışlanan Her Organ Filizlenen Bir Candır
 
            Bazı hastalıkların tedavisi yalnız organ veya doku nakli ile mümkün olup, bu durum, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Ülkemizde yeterli sayıda organ ve doku nakli merkezi ve bu konuda deneyimli bilim adamları olduğu halde, yapılan organ nakli sayıları yetersiz kalmaktadır. Bunun en önemli nedeni, halkımızda organ bağışı bilincinin gelişmemiş olması ve organ bağışlarının gelişmiş ülkelere göre çok düşük olmasıdır. Ülkemizde organ bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Beyin ölümü kararı verilen bir kişinin böbrek, kalp, akciğer, karaciğer, pankreas ve kornea, ince bağırsak ve rahim gibi organ ve dokuları farklı hastanelerde organ bekleyen hastalara kullanılabilmektedir. Böylece bir kişinin hayatını kaybetmesi, en az sekiz hastaya yeniden yaşama veya görebilme imkanı sağlayabilmektedir. Bugüne kadar çok sayıda hasta, organ vericisi bulunamaması nedeniyle kaybedilmiştir.      Ülkemizin her bölgesinde son derece tecrübeli cerrahları sahip son teknolojik cihazlarla donatılmış organ nakli merkezleri mevcuttur. Bu merkezlerde elde edilen başarı oranları Dünyadaki en gelişmiş merkezlerle aynı hatta daha iyi seviyede olmakla birlikte ne yazık ki bağış oranı yetersiz kalmaktadır.      İl Sağlık Müdürü olarak sizi, en sevdiklerinizden birinin organ nakline ihtiyacı olursa ne yapacağınızı, onları yaşatmak için nelerden vazgeçebileceğinizi, bir gün daha sizinle kalması için neleri feda edebileceğinizi düşünmeye davet ediyorum. Lütfen organ bağışına destek verelim, duyarlılık gösterelim.

İlimizdeki Organ Bağışı Çalışmalarından Bazı Çalışmalar Nelerdir?

  • Yıl içerisinde ilimizde bulunan resmi kurum ve kuruluşlara organ bağışı konusunda eğitimler gerçekleştirdik (Emniyet Müdürlüğü, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Defterdarlık, Milli Eğitim Müdürlüğü)
  • Cumhuriyet Meydanında ve Salı pazarında bilgilendirici çalışmalar yapıldı.
  • Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile birlikte geniş katılımlı konferans düzenledik.
  • İlçelerimizde organ bağışı konusunda çalışmalar yürütüyoruz.
  • Bilgilendirici akıllı kartlar ve broşür çalışmaları gerçekleştirdik.
  • Ulusal Fuarlarda tanıtımı yapıldı 

Organ Nakli ve Organ Bağışı Nedir?          Organ nakli en basit tanımıyla vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üstlenecek bir organın nakledilmesi işlemidir. Organ bağışı ise, bir kişinin serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarını başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir.

Verici Hastanın Hayatının Kurtarılması İçin Tüm Çare ve İmkanlar Kullanılmış mıdır?        Tıbbi ve cerrahi tüm tedavi yöntemleri denendikten sonra artık yaşama ümidi kalmayan kimseler organ vericisi olabilirler. Tıbbi ölüm (beyin ölümü) kararı; hasta, dört kişilik uzmanlar heyeti tarafından değerlendirilerek klinik ve laboratuvar incelemeler tamamlandıktan sonra alınır. Bu kararı veren heyet, organ naklini yapacak ekipten tamamen farklı kişilerden oluşmaktadır.      Kendi solunumunu yapması mümkün değildir. Ancak makineye bağlı olarak solunumu sürer ve artık kesinlikle geriye dönüşü yoktur. Bugüne kadar iyileşmiş bir beyin ölümü vakasına rastlanmamıştır.

Organ Bağışı Sonrası Vücut Dış Görünümü Bozulacak mıdır, Cenaze İşlemleri Gecikecek midir?      Organ alımı ameliyatı, ameliyathane koşullarında cerrahi ekipler tarafından titizlikle yapılmakta, gizli dikiş ile cilt kapatılarak vericinin vücuduna saygı ile davranılmaktadır. Cenaze işlemlerinin çabuklaştırılması için gerekli tüm çabalar gösterilmektedir.

Organ Bağışının Dini Yönden Sakıncası Var mı?        Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 6.3.1980 tarih ve 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. Bu kararla; organ bağışı insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak nitelendirilmekte ve “Organınızı vereceğiniz kişi yaptığı iyilik ve fenalıklardan kendisi sorumludur.” denilmektedir. Kuran-ı Kerim’de de "Kim Bir İnsana Hayat Verirse Onun Tüm İnsanlara Hayat Vermişçesine Sevap Kazanacağı" Beyan Olunmaktadır.(Maide Suresi, Ayet 32)

Alınan Organlar Kimlere Nakledilecektir?      Organ bilgi bankasındaki sıraya göre Organ alacak hastalar önce kan ve doku gruplarına göre daha sonrada tıbbi aciliyet durumlarına göre belirlenir. Cins, ırk, din, zengin, fakir ayrımı yapılmaz.

Kimler Organ Bağışı Yapabilir?      18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilir. Bağışlanmış olan organın uygunluğu vericinin ölümünden sonra görevliler tarafından araştırılır.

Organ Bağışını Nerelere Yapabilirim?

  • İl Sağlık Müdürlükleri
  • Üniversite Hastaneleri
  • Eğitim ve Araştırma Hastaneleri
  • Devlet Hastaneleri

Son olarak, vatandaşlarımıza organ bağışının önemini anlatmak için Müdürlüğümüz tarafından yürütülen Sağlık Akademi Projesi kapsamında 08.11.2012 Perşembe günü Saat:10.00’da MAKÜ konferans salonunda Türkiye’de ilk yüz naklini gerçekleştirerek adını tıp tarihine yazdıran Prof. Dr. Ömer ÖZKAN aramızda olacaktır. Tüm halkımızı gerçekleşecek olan bu konferansa bekliyoruz.

 

Saygılarımla                                                                                     

 

                          Uzm. Dr. Sırrı ŞENBAYRAM

                                   İl Sağlık Müdürü

 

Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr