Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
UÇAN ECZANESİ
Yeni Mah. Şehit Ersan Cad. No:7/C BURDUR
(0248) 2335900
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
Kar ve Buzda Yaralanmalar
 
       Kış mevsiminde kar yağışı ve buzlanmanın ardından vatandaşların, sokakta yürürken düşmemesi için ya da düşme sırasında alacağı çok basit önlemler yaralanma riskini azaltıyor.

Soğuk ve karlı havalarda zemin buzlu olduğu için düşme olaylarında artış yaşanmaktadır. Bunların basit kırık ve çıkıklar olabileceği gibi ölümcül olabilen ağır kafa travmalarının da görülebilmektedir. Kar ve buzlu yolda yürürken en çok ve sık yapılan hatanın soğuk sebebiyle ellerin ısınması için cebe sokulmasıdır. Ellerin cepte olması durumunda ani kaymalarda dengenin sağlanması mümkün olmaz. Bu şekilde kayma sert bir düşüşe sebep olur. Soğuktan korunmak için ellerin cebe sokulması yerine eldiven kullanılması gerekir. En azından bir elin boşta bulunması dengenin sağlanmasına yardımcı olur. Sert düşüşü hafifletir.. Ayrıca kol kola da yürünmemelidir.
Yaşlılar daha çok dikkatli olmalıdır. Yaşlılarda kemik erimesi olduğu için basit bir düşmede bile ciddi kemik kırıkları görülebilir. Bu nedenle yaşlılar mümkünse dışarı çıkmamaya ve buzlu zeminde yürümemeye özen göstermelidir.
*Evden çıkmadan önce dışarıdaki hava şartları kontrol edip, uygun kıyafetler tercih edin. Dar kıyafetler hareket kabiliyetinizi azaltır.
*Tabanı kaygan olmayan altı lastik ve tırtıklı ayakkabılar giyin. Özellikle ayak bileği yaralanmalarını önlemek için bileği kavrayan botlar tercih edilmelidir.
*Yürürken küçük ve dengeli adımlar atın.
*Ellerin cepte olmaması ise düşme anında avuç ortalarını yere koyarak, vücudun herhangi bir bölgesinin yere daha sert bir şekilde çarpmasına engel olur.
*Mümkünse dik yokuşları inip çıkmayın.
*Merdiven inip çıkarken trabzanları kullanın.
*Çocuğunuzu ya da ağır eşyalarınızı kucakta taşımayın.
*Poşet ya da çantalarınızı iki elinizle taşımayın.
*Kar gözlüğü kullanın.
*Yaşlılar zorunlu olmadıkça karlı havada dışarı çıkmamalı.

Düşme sırasında refleks olarak yüzü korumak için el ve ayak bileği öne doğru hareket eder. Bu yüzden, el ve ayak bileği kırıklarıyla sık karşılaşılmaktadır. Yere düşüp çarpma sonucu kalça kırıkları, omuz çevresi kırık ve çıkıkları, omurga kırıkları sık görülür. Yaş ortalaması arttıkça basit düşmelerle oluşan kırık sayısı da artmaktadır. Özellikle ileri yaştakilere, kötü hava koşullarında mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalarını öneriyoruz. Ciddi bir yaralanma olduğunu düşünüyorsanız, ayağınızın üstüne basamıyorsanız veya bastığınız zaman çok ciddi ağrılarınız oluyorsa mutlaka 112 hattını arayınız.
 
                                                                                                                               Uzm. Dr. Sırrı ŞENBAYRAM
                                                                                                                                          İl Sağlık Müdürü
 


 
 
 
 

 
 

 
 

 


 

 

 
 

Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr