Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
CANTÜRK ECZANESİ
Bahçelievler Mah. Atatürk Cad. No:38/E BURDUR
(0248) 2343500
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
İyi ki Varsınız...22 Aralık Paramedikler Günü
 
      

Hastane öncesi acil bakımın önemli bir parçasını oluşturan, genellikle kritik durumdaki hastaya ya da yaralıya ilk anda müdahale eden profesyonel sağlık teknikeri olan Paramedikler, insan hayatı için önemli bir görevi yerine getirmektedirler.
       Hastane öncesi acil bakım, hastalanma, kaza geçirme gibi bir olayla başlayıp, hastaneye nakille devam eden vakalar da büyük bir özveri ile çalışan Paramediklerimiz, hastanın sorununu tanıma, durumunu değerlendirme ve gerek duyduğunda acil bakımı verme gibi hayati işlemleri gerçekleştirmektedir.
       Paramedik mesleği ilk olarak 1. ve 2. Dünya savaşları, Kore, Vietnam savaşlarında ortaya çıkmıştır.1973 yılında çıkarılan Acil Sağlık Hizmetleri sistemi yasası ile standardizasyona kavuşturulmuştur. Ülkemizde ise ambulans hizmetlerinin düzenlenmesinin ilk adımı 1985 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulunda Paramedik bölümünün açılması ile devam etmiştir.2004 yılında Sağlık Bakanlığı Paramedikleri 112 ambulanslarında istihdama başlamıştır.
      Tıp biliminde acil, hastanın vakit kaybetmeden tıbbi bakım ve müdahaleye ihtiyacı olduğu anlamına gelmektedir. Son yıllarda sağlık sisteminin vitrini konumuna gelen Acil Sağlık Hizmetlerinin İlimizde 7 gün 24 saat kesintisiz, her türlü alanda ve koşul da yürütülmesinin altında yatan neden muhakkak ki sağlık çalışanlarımızın fedakârca hizmetleridir. İhtiyacı olan tüm hastalara ulaşmak, el uzattığı insanın elindeki sıcaklığı yüreğinde hissetmek, bir çocuğun gülücüğünü, bir ihtiyarın duasını alıp, o huzurun verdiği mutlulukla nefes alıp vermek sağlık çalışanlarının en önemli özelliği olsa gerek.
      22 Aralık  Paramedik günü vesilesiyle, ilimiz coğrafyasının her noktasında sağlık hizmetine emek veren cesur, fedakâr ve özverili çalışmalarıyla takdir edilmiş bu mesleğin fertleri olan tüm Paramediklerimizin gününü kutluyor, emeklerinden dolayı her birine teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız…

 

Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr