Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
UÇAN ECZANESİ
Yeni Mah. Şehit Ersan Cad. No:7/C BURDUR
(0248) 2335900
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
BURDUR ORGAN BAĞIŞINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU….
   
       Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan rakamlara göre Burdur nüfusuna göre organ bağışı sayısı açısından Türkiye birincisi oldu. Yine büyük bir başarıya daha imza atılarak, TÜİK nüfusuna göre sadece 254.341 nüfus olmasına rağmen, nüfus dikkate alınmaksızın yapılan sıralamada da 7. olmayı başardı. Tüm İl Müdürlükleri, kamu hastaneleri, Organ Nakli Bölge Koordinasyon Merkezleri, üniversite ve özel hastanelerin dahil edildiği kurum bazlı sıralamada da Burdur Sağlık Müdürlüğü  9. olmayı başardı.
Konuya ilişkin açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Sırrı ŞENBAYRAM, 2 yıldır organ bağışı konusunda çok büyük çaba sarf ettiklerini belirterek Burdur tarihinin en yüksek organ bağışı sayısına ulaştıklarını, bu başarının ardında en büyük payın hayırsever Burdur Halkına ait olduğunu söyledi. Organ bağışı çalışmalarının bir ekip işi olduğunu ve kurumlar arası işbirliği gerektirdiğini belirten Müdür ŞENBAYRAM; bu konuda Sağlık Müdürlüğü Organ Ve Doku Bağışı İl Koordinatörlüğü ve Burdur Devlet Hastanesi Organ Ve Doku Bağışı Koordinatörlüğünün büyük gayret sarf ettiğini belirtti. Burdur Valisi Sn. Nurettin YILMAZ’ın öncülüğünde hemen hemen tüm kamu kurum ve kuruluşlarının katkı sağladığının altını çizen ŞENBAYRAM, söz konusu çalışmalarda Burdur İl Müftülüğünün desteklerini çok önemsediklerini ve başta Sayın İl Müftüsü Osman ARTAN ve ekibine çok teşekkür ettiklerini belirtti.  Sadece İl merkezinde organ bağışı çalışmalarıyla yetinmediklerini belirten ŞENBAYRAM çalışmaları şöyle özetledi;
"Ekiplerimiz tarafından birçok İlçe ve ücra köyde programlar yapılmıştır. Bunun yanı sıra Türkiye’de bir ilk olarak başlattığımız HAYAT BAĞIŞLAYAN YUVALAR projesi ile evlere kadar gidilerek programlar yapılmıştır. Ramazan ayında Teravih Namazından sonra büyük camilerimizde programlar yapılmıştır. Burdur Devlet Hastanesi ve Bucak Devlet Hastanesi bünyesinde kemik iliği bağış birimleri açılmıştır. Toplumsal farkındalığı arttırmak amacıyla Burdur Belediyesi ile Sağlıklı Adımlar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Sağlıklı Levhalar, başta fırınlar olmak üzere hayırsever kurumlarla Akıllı Poşet çalışmaları yapılmış ve bu çalışmalarda organ bağışı teması da işlenmiştir. Ayrıca PTT ile imzalanan protokol kapsamında PTT binalarında yıl boyu organ bağışı etkinlikleri sürdürülmüş, benzer etkinlikler Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde de gerçekleştirilmiştir. İl Emniyet Müdürlüğü, Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü ile etkinlikler düzenlenmiştir. Sağlık Akademi programlarında organ bağışı konusu işlenmiş Dünya’da ilk rahim naklini ve Türkiye’de ilk yüz naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer ÖZKAN Burdurlularla buluşturulmuştur. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından organize edilen Guinness Rekorunun kırıldığı etkinliğe aktif destek verilmiştir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak okullarda bilgilendirme yapılmıştır. Ayrıca olası beyin ölümü tanısının daha net konulabilmesi için KHB Genel Sekreterliğince Trans Kranial USG alınmış ve bağlı tesislerde yoğun bakım şartları daha nitelikli hale getirilmiştir. Bucak İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri ve Halk Sağlığı Müdürlüğü personeli olup organ bağış koordinatörü olarak ilçelerde görevlendirdiğimiz personellerimiz de üstün gayretleri ile çok sayıda bağış almışlardır.
Tüm bu çalışmalarda Burdur Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği, Halk Sağlığı Müdürlüğü idareci ve çalışanları olmak üzere tüm sağlık çalışanları çok büyük emek vermişlerdir.
Çalışmaların tüm hızıyla devam edeceğini belirten Uzm. Dr. Sırrı ŞENBAYRAM organ bağışı konusunda Burdur’da faaliyet gösteren yerel ve görsel basın mensuplarına ve sivil toplum örgütlerine de katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür ederek sözlerini noktaladı.


Habere Ait 1 Adet Dosya Bulunmaktadır:
     Organ Bağışı
Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr