Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
ÖZCAN ECZANESİ
Yeni Mah.Şehit Ersan Sok. No:8/B BURDUR
(0248) 2334127
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
21Eylül Dünya Alzheimer Günü
 
       Halk arasında bunama olarak da bilinen Alzheimer hastalığı yaş ilerledikçe unutkanlıkla ortaya çıkan, hafıza, konuşma gibi durumlarda sorunlar yaşanan, günlük yaşamın gerektirdiklerini uygulayamama gibi problemlere yol açan bir hastalıktır. Alzheimer, sıklıkla 65 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Hem kadın hem de erkekte görülen bu hastalığın, kadınlarda biraz daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Yapılan araştırmalar, 65 yaşın üstündeki, ortalama her 15 kişiden birinde bu hastalığın görüldüğünü ortaya koymuştur. Sağlık istatistiklerine göre dünyada 20 milyondan fazla alzheimer hastası vardır. Bu hastaların yaklaşık 300 bini ülkemizdedir. Bu hastaların sayısı, gün geçtikçe artmaktadır. Çünkü dünyada insan ömrü uzamakta ve yaşlı insan sayısı artmaktadır.
Alzheimer, yavaş ilerleyen ve sinsi bir hastalıktır. Beyindeki sinir hücreleri yok olmaya başlamıştır. Önceleri kısa süreli unutkanlıklar şeklinde ortaya çıkar. Örneğin, hasta bir gün önce ne yaptığını, ne yediğini hatırlayamaz. Hastalık ilerledikçe, kişinin günlük işleri aksamaya başlar. Sorduğu bir şeyi tekrar sorar, yakınlarını tanıyamaz hale gelir. Bu durumda kişinin psikolojisi bozulur. Psikolojisi bozulan hasta, içine kapanık bir hale gelir. Konuşma, yürüme, tuvalete gitme gibi ihtiyaçlarını karşılayamaz ve yatağa bağlı bir yaşam sürmeye başlar. Yani hem fiziksel hem zihinsel problemler vardır.
                   
                      
                         ALZHEİMER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Alzheimer hastalığının, temel olarak 10 tane belirtisi olduğu kabul edilmektedir. Bu belirtilerden bir ya da birkaçının bulunması alzheimer belirtisi olabilir.
 • Günlük yaşamı etkileyecek kadar unutkan olma (kişilerin adlarını, olayları hatırlayamama),
 • Gündelik işleri yapamama (yemek yapmak gibi),
 • Kelimeleri bulurken zorlanmak,
 • Tarihleri ve bilinen yolları hatırlayamama,
 • Çok basit konularda bile karar vermede güçlük çekme,
 • Hesap yapamama, pratik düşünmede zorluk çekme,
 • Eşyaların yerlerini karıştırmak (koyarken başka yere koymak),
 • Davranışlarda ve ruh halinde değişiklik,
 • Karakter özelliklerinin değişmesi, insanları suçlama,
 • Sorumluluk sahibi olmaktan kaçmak alzheimerın belirtileridir.
 
ALZHEİMER HASTASI VE YAKINLARININ BİLMESİ GEREKENLER
 
 • Öncelikle hastanın kendisine, cesaret ve güven duygusunu aşılamak gerekir. Hastaya her zaman yardım edilmeli ve bu yardımın hastaya kabul ettirilmesi gerekir.
 • Hastanın hislerini paylaşmak gerekir. Gerekirse hasta, doktora nasıl bir durumda olduğunu anlatmalı ve bu yönde de tedavi uygulanmalıdır.
 • Yapılacak işler için bir kağıda notlar alınmalıdır. Aynı şey, eşyaların yerini bulmak için de yapılmalıdır.
 • Alzheimer hastalarının araba sürmesi tehlikelidir. Bu yüzden bir kişinin, hastaya eşlik etmesi (şoför olarak) gerekir.
 • Hastanın sağlığına ve beslenmesine dikkat edilmelidir.
 • Hasta hobilerini kısıtlamamalıdır. Önceden yaptıklarını, yapmaya devam etmelidir. Fakat artık çalışmayı bırakması gerekir.
 • Hastalık ilerlemeden, hastanın ilerideki bakım durumu görüşülmelidir.
 • Alzheimer, sadece kişinin kendisine değil, ailesine de maddi ve manevi yük getirdiğinden, bu hastalıkla yaşamaya alışmak ve baş edebilmek için destek almak gerekir.

Bu kapsamda, Burdur Sağlık Müdürlüğü olarak Beni Unutma Projesi adı altında başlattığımız proje ile sadece Alhzeimerlı hastalarımızı değil hasta yakınlarını da unutmadık. Hayata geçirilen  projeyle, Alzheimerlı hastaların ve yakınlarının yaşam kalitesini arttırmak için psikiyatri uzmanımızın koordinesinde gerçekleşen profesyonel bir grup terapisi programı olup, hasta yakınları bir taraftan sorunlarının çözüm yollarını psikiyatri uzmanımıza danışma olanağı bulurken diğer yandan karşılaştıkları sorunları birbirleriyle paylaşarak, yaşadıkları problemlerle mücadelede yalnız olmadıklarını hissetmeleri sağlanması amaçlanmış olup projenin ikinci turu Bucak İlçemizde yapılmıştır. Bu bağlamda 21 Eylül Dünya Alzheimer günü olması hasebiyle sağlığı yerinde olan huzurlu ve mutlu bir toplum temennisiyle sağlıklı günler dilerim.
 
 
                                                                                                      Uzm.Dr.Sırrı ŞENBAYRAM
                                                                                                        Burdur İl Sağlık Müdürü
           
 
 
 
Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr