Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
ÖZCAN ECZANESİ
Yeni Mah.Şehit Ersan Sok. No:8/B BURDUR
(0248) 2334127
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
"Tercihim Sağlıklı Doğum Yöntemi" Çalışmasında 4.Yıl Toplantısı
   
       İlimizde Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen  ‘Bilimsel Normlara Uygun Sağlıklı Doğum Yöntemi oranlarına ulaşmayı hedefleyen çalışmanın gözden geçirilmesi toplantısı 17.01.2014 tarihinde Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı. Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Alper TEKER başkanlığın dayapılan toplantıya Sağlık Müdürlüğünün yanı sıra Halk Sağlığı Müdürlüğü, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ve Özel Lider Hastanesi yetkilileri ve Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları katılmıştır.Toplantıda İlimizde hedefe yönelik hazırlanan ve 2011 yılından bu tarafa uygulanan İl Eylem Planı kapsamında yapılan çalışmalar değerlendirilmiş olup, 2014 yılında yapılacak çalışmalar hakkında görüş ve öneriler alınarak 2014 yılı İl Eylem Planı çalışmaları planlanmıştır.
Toplantıda sezaryenin tıbbi gereklilik durumunda yapılması elzem bir ameliyat olduğu ancak tıbbi gereklilik yokken vatandaşların eksik ve yanlış bilgi, ağrıdan korkma, doğum konforu endişesi vb. gibi nedenlerle sezaryen olmak istedikleri; her ameliyatta olduğu gibi sezaryenin de ciddi istem dışı olumsuz sonuca yol açma ihtimalinin olduğu vurgulanarak; vatandaşların normal doğuma teşvik edilmeleri, sezaryenin tercih değil tıbbi gereklilik halinde yapılması gerektiği belirtildi.

Bilimsel Normlara Uygun Sağlıklı Doğum Yöntemi oranlarına ulaşmayı hedefleyen bu çalışmada; vatandaşın Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, Aile Hekimleri, Aile Sağlığı Merkezi personelleri ve ebeler tarafından doğum yöntemleri ve komplikasyonları konusunda bilgilendirilmeleri, ağrısız doğum seçeneklerinin uygulanması ve tanıtımı, doğum odası konforunun arttırılması ,nitelikli doğum odalarının tanıtımının yapılması,  hekimlerin bu konudaki yaklaşımlarının değerlendirilmesi, özel sektörün rolü gibi birçok bileşeni içermektedir. Çalışma neticesinde ilk sezaryen oranı Burdur’da %32 den %19’a düşmüştür. Çalışma 2011 yılında Burdur’un sezaryen oranında Türkiye’de ilk sıralarda yer alması ve oranların bilimsel açıdan olması gerekenin çok üzerinde olması nedeniyle başlatılmış, elde edilen başarılı sonuçlarla ulusal bazda örnek bir çalışma olarak gösterilmiştir.

 
Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr