Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
ÖZCAN ECZANESİ
Yeni Mah.Şehit Ersan Sok. No:8/B BURDUR
(0248) 2334127
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
Uluslar Arası Çocukluk Çağı Kanser Günü
 
      

KANSER NEDİR?
Kanser vücutta bir dokunun anormal bir şekilde çoğalmasıyla ortaya çıkan , çıktığı dokuyu harap eden ve ayrıca dokulara yayılabilen kötü huylu bir hastalıktır.0-17 yaş arasında görülen kanser türlerine çocukluk çağı kanserleri denir.
ÇOCUKLARDA KANSER GÖRÜLME SIKLIĞI NEDİR?
Dünyada yılda 160.000 çocuk ,Türkiye’de ise yaklaşık 2.500-3.000 kadar çocuk kanser tanısı almaktadır. Çocukluk çağı kanserleri tüm kanserlerin %4’ünü oluşturur. Ülkemizde çocuk hastalarımızın çoğu ileri evrelerde gelmektedir. Buna rağmen sağ kalım oranı %65 in üzerindedir. Erken tanı ile bu oran %70-80’lere çıkabilmektedir. Çocukluk çağı kanserlerin %30’unu lösemiler, kalan %70’ini de solid tümörler oluşturur. Lösemi en sık 2-5 yaş arasında görülür.
ÇOCUKLUK ÇAĞI KANSERLERİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
En sık rastlanan bulgu ve belirtileri şunlardır: Kanserin tek bir ortak özelliği yoktur, her kanser türü kendine özgü belirtiler gösterir. Karşımıza ateş, iştahsızlık, solukluk, halsizlik, kilo kaybı beslenme bozukluğu, gelişme geriliği, burun, diş eti kanaması, baş ağrısı, kusma, ateşsiz havale geçirme dengesizlik, yürüme bozukluğu, görme bozukluğu, gözde kayma, kemik, eklem ağrısı, sürekli  öksürük, nefes darlığı, sürekli ishal, kilo kaybı gibi genel belirtileri ile çıkabilir. Çocuklarda en sık rastlanan tür olan kan kanserleri, ateş ve enfeksiyonla gelebileceği gibi soluk ve deri kanamaları, dalak ve karaciğer büyümesine bağlı karın şişliği ve bezelerde büyüme ile karşımıza çıkabilir.
ÇOCUKLUK ÇAĞI KANSERLERİN TANISISNDA HANGİ YÖNTEMLER KULLANILIR?
-Laboratuvar testleri –Görüntüleme ultrasonografi –Bilgisayarlı tomografi –Manyetik rezonans –Pozitron emisyon tomografi –Ameliyat –Biyopsi ile kesin tanıya gidilir.
KANSERDE TEDAVİNİN ETKİNLİĞİ?
Cerrahi ve radyoterapi, kemoterapinin eklenmesi ile çoğu çocukluk çağı kanserlerinde yaklaşık %70 i tamamen iyileşebilmektedir. Spesifik tedaviler sırasında destek tedavisi çok önemlidir. Uzun ve zorlu bir süreçtir.  Bu süreçte çocukların psikolojik ve sosyal yönden de desteklenmesi gerekir.
KANSERE SEBEP OLAN RİSK FAKTÖRLERİNDEN KORUNMA YOLLARI NELERDİR?
Çocuğunuzun radyasyondan, manyetik alanlardan uzak tutulması, olabildiğince doğal ortamda yaşaması, katkısız besinlerle ve mevsiminde çıkan taze besinlerle beslenmesi korunma açısından önemlidir. Gençlerimiz sigara ve alkolün zararları konusunda bilinçlendirmeli. Sağlıklı beslenme  ve düzenli egsersiz alışkanlığı küçük yaşlarda yerleştirilmelidir.

Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr