Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
SAĞLIK ECZANESİ
Yeni Mah. Şehit Ersan Cad No:12/2 BURDUR
(0248) 2334311
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ
 
       3 Aralık Dünya Engelliler Günü, dünyada ve ülkemizde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Dünya nüfusunun yaklaşık %10’u engelli bireylerden oluşmaktadır. Bu oran ülkemizde de %12 civarındadır.  Yani 10 vatandaşımızdan birisi engellidir. Türkiye'de engelli nüfusta kadınlar ilk sırada yer alırken özür grupları sıralamasında ortopedik engelliler başı çekmektedir. Engelli nüfusun en yoğun olduğu bölge Marmara bölgesi ve İç Anadolu bölgesidir. Yapılan araştırmalarda özür gruplarının tamamında özrün sonradan ortaya çıkma oranının çok yüksek olduğu anlaşılmıştır. Bu demektir ki bugün sağlam olan bir kişi yaşamının bir döneminde engelli olabilir.  Unutmayalım ki her birey aynı zamanda bir engelli adayıdır. Engellilerimiz, engelsiz yaşayabilmeleri için toplumun bilinçlendirilmesi, toplum hayatına katılmalarını sağlayacak çeşitli kanunlar çıkartılmıştır bunun aynı kararlılıkla devam etmesi gerekmektedir
Engellilik, sadece engellilerin ve ailelerinin içinde bulunduğu bir sağlık sorunu değil, sosyal boyutlarıyla hepimizi yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur. Bir insanın engelli olması; onun diğer insanlar gibi yaşaması, çalışması ve de başarılı olmasına bir engel teşkil etmemektedir. Elbette sıkıntı ve zorluklar olacaktır; ancak her şeye rağmen yaşama sevinci hiçbir şekilde kaybedilmemelidir.
Sosyal hayatta engellilere sağlanan imkân ve kolaylıklar, bir toplumun gelişmişlik düzeyi ve çağdaşlığının ölçütü olmakla beraber; insana verilen değer ve önemin belirgin yansımalarıdır. Diğer bir ifadeyle, engellilere gösterilen anlayış ve hoşgörü, uygar bir toplum kimliği kazanmada etkin bir rol oynamaktadır.
3 Aralık Dünya Engelliler Gününün, engellilerimizin hayat standartlarının artırılması toplumsal duyarlılığın gelişmesine vesile olması temennisi ile ‘bütün engelli vatandaşlarımızın dünya Engelliler Gününü kutluyorum.
          Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yoktur.
                                                                                                       Uzm.Dr. Sırrı ŞENBAYRAM
                                                                                                                İl Sağlık Müdürü
Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr