Untitled Document

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

İç Kontrol
Untitled Document

Bilimsel Araştırma Formları

Online Hizmet içi Eğitim Modülü
Bugün Nöbetçi Eczaneler
ÖZCAN ECZANESİ
Yeni Mah.Şehit Ersan Sok. No:8/B BURDUR
(0248) 2334127
Aylık Nöbetçi Eczane Listesi

 Hava Durumu

Bugün Hava Durumu
 
 
 
 
 
5 Günlük Hava Tahmini

Untitled Document Untitled Document

Untitled Document 
DÜNYA ORAL SAĞLIK GÜNÜ
 
       Her yıl 12 Eylülde kutlanan Dünya Oral Sağlık Günü 2013 yılı itibariyle farkındalığı artırmak amacıyla tüm dünyada 20 Mart tarihine alınmıştır.
Oral sistem sağlığı ve sağlıklılığı oluşturmak ve korumak için düzenlenmiş kural veya prensiplerin oluşturduğu bir sistemdir.  Bizim kullandığımız alanda oral hijyen doğru bir tanımlamadır. Diş bakımı oral hijyeninin bir basamağıdır. Amaç vücut hijyenini sağlamaktır. Genel vücut bakımının bir parçası olarak algıladığımızda oral hijyeninin önemi daha iyi anlaşabilecektir. Oral hijyeninin yetersiz olması halinde vücut hijyeninin eksik ve yetersiz olacağı açıktır. Bu noktadan hareketle oral yani ağız bölgesindeki herhangi bir rahatsızlığın doğru tanı ve tedavi yöntemleri ile çözümlenmemesi halinde tüm sistemi yani vücudumuzu etkileyecektir.
Vücudumuzda birçok noktada karşımıza çıkabilen sistemik hastalıkların nedeninin araştırılması sırasında hastaların ağız ve diş muayenesine gitmesi istenebilmektedir. Vücudumuzun herhangi bir yerindeki iltihabın bulunduğu bölgeden uzak bir bölgede enfeksiyona neden olabilecek bir kaynak diye açıklanabilecek olan fokal enfeksiyon odakları içinde en sık karşımıza çıkanı oral bölgedeki iltihap odaklarıdır. Örneğin gözde katarakt söz konusu ise veya endokarditten (kalp kapakçıklarının iltihabı) söz ediliyor ise, akut eklem romatizması tablosu ile karşılaşıyorsa kesinlikle doktor konsültasyonları (konunun uzmanı hekimler arası bilgi alışverişi) arasında diş hekimininde yer aldığı görülecektir.
Bu açıklamalar doğrultusunda sonuç olarak diyebiliriz ki ağız hijyeni organizmanın yani insanın sağlığını direkt olarak etkileyen, vücut hijyenini oluşturan temel öğelerden biridir.
Untitled Document

 
     
  © Burdur Sağlık Müdürlüğü
Yeni Mah. İsmet İnönü Cad. No:42
Tel: 0248 233 48 59 Fax: 0248 233 45 51
E-Posta: burdur@saglik.gov.tr